Nõuanded algajale kudujale!
Kui oled just alustamas kudumist, siis siin on mõned kasulikud nõuanded!
1. Lõim ja materjalid
Lõimeks kasuta mittevenivat nööri. Ise kasutan aianduspoest saadavat nööri. Lõimeks sobib ka voodilinadest rebitud 2 cm laiused ribad. Kalasaba tehnikas punudes ei jää lõim näha. Kui kood labast kudet siis vali ka parem ja ilusam lõimaterjal. Vaibakudumiseks sobib nii veniv materjal (trikotaaž) kui ka mitteveniv materja (sitsiriie, teksa, kile). Lõika umbes 2 cm laiused ribad. Parim pikkus punumiseks on umbes 50 cm tekstiili riba (materjali jätkamise joonis on alati KaltsuKata raamiga kaasas)
2. Ära alusta kohe täismõõdus vaiba punumisega
Ära kiirusta täismõõdus vaiba kudumisega. Alusta väiksemate projektidega, nagu toolikatted või väiksemad vaibakesed. See aitab sul õppida kudumistehnikaid ja materjali iseärasusi enne suurema vaiba kallale asumist. Meie raamiga saab kududa vaipa maksimaalselt KaltsuKata1 suur raam145 x 89 cm ja KaltsuKata2 väike raam 85 x55 cm. Väiksemaid mõõte saab aaskruvide ja reha paigutusega raamil valida.
3. Vali vaiba laius ja pikkuse valimine
Raami küljes on aaskruvid, mida saad ise paigutada vastavalt soovile. See võimaldab sul valida vaiba laiuse ja kohandada seda vastavalt projektile. Leia rehal aaskruvi jaos sobiv koht, torka naaskliga auk ette ja keera aaskruvi reha sisse. Jälgi, et ülemisel ja alumisel rehal paikneks aaskruvid ühel joonel, et saaks metallvarda ilusti vertikaalselt neist läbi paigutada.
Külglattidel on puuritud augud, mis võimaldavad sul valida endale sobiva vaiba pikkuse, liigutades keskmist või alumist reha vastavalt vajadusele. Täismõõdus vaiba kudumisel tuleb keskmine reha eemaldada.
Külglatile võid vajadusel auke ise juurde puurida kuid mitte tihemini kui iga 5 cm järel.
4. Kasuta alumiinium vardaid parema tulemuse saavutamiseks
Alumiiniumist vardad aitavad sul saavutada vaibale sirged servad. Kui oled juba mitu vaipa valmis kudunud ja tunned end selles valdkonnas kindlalt, võid vardad varna panna.
5. Raami hooldus
Aeg-ajalt pinguta mööblipolte, mis hoiavad raami koos et tagada raami stabiilsus. Kaasas on kaks mööblivõtit.
Kui soovid, võid raami viimistleda laki või vahaga, kuid see pole kohustuslik. See aitab säilitada raami välimust.
6. Lisaväärtus
Kui sa pole hetkel kudumise tuhinaga nakatunud, saab raami kasutada ka garderoobi stangena. See muudab selle mitmekülgseks tööriistaks igapäevaelus.
7. Taaskasuta tekstiili ja anna sellele uus väärtus
Ära unusta, et käsitöö annab sulle võimaluse taaskasutada vanu tekstiile ja anda neile uus väärtus. Kudumine võib olla keskkonnasõbralik ja loominguline viis vanade asjade uuestisündimiseks.
Lisateavet ja inspiratsiooni leiad meie veebisaidilt https://www.katve.ee/blogi Olge loomingulised ja nautige oma kudumisteekonda!